DACIA KULÜBÜ Türkiye'nin Tek Dacia Paylaşım Platformu Solenza - Logan - Mcv - Sandero - Stepway - Duster
25.000 km dolmadan baskı balata bitti - Yazdırılabilir Sürüm

+- DACIA KULÜBÜ Türkiye'nin Tek Dacia Paylaşım Platformu Solenza - Logan - Mcv - Sandero - Stepway - Duster (http://www.daciakulubu.com)
+-- Forum: DACİA TEKNİK (/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Forum: TEKNİK BİLGİ PAYLAŞIMI (/forumdisplay.php?fid=12)
+---- Forum: LOGAN SEDAN&MCV (/forumdisplay.php?fid=22)
+---- Konu: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti (/showthread.php?tid=1322)

1 2

25.000 km dolmadan baskı balata bitti - ibrahim kozan - 21-05-2010 13:08 PM

merhaba logan mcv aracım 25.000 km dolmadan debriyajı yukarda kavramaya başladı. servise götürdüm baskı balatanın değişmesi gerektiğini söylüyorlar ve 900 lira fiyat kesiyorlar. bu kadar çabuk mu bitecekti nxn

kullanıcı hatası olması imkansız ktx

ayrıca garanti de karşılamıyor bunu. siz değiştirdiniz mi bilgi verirseniz çok sevinirim

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - okan çoban - 21-05-2010 13:11 PM

mcv 25000 doğru anladım değilmi o işte bi yanlıslık var benim yedi aylık aracım 70000 km yaptım daha 1 tane parcası değişmedi. başka servise götür derim ama karamsarlık yapmak istemiyorum ama hepside kullanıcı hatası diyecektir. hangi ildesin

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - ibrahim kozan - 21-05-2010 13:33 PM

araç kayseride. ben şu an karsta üniversite okuyorum. ama bilgi almak istiyorum. kayseride 2 tane var servis bildiğim kadarı ile? kullanıcı hatası olup olmadığını nasıl anlarsınız diyorum. yüzeyi parlak ise kullanıcı hatasıdır diyorlar. bir birine sürten parça elbette yüzeyi parlak olur diyorum. saçmalık yani. anlaşılması için sökeceğiz diyorlar kullanıcı hatası ise 900 - 1000 tl Confused

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - okan çoban - 21-05-2010 13:43 PM

owww ibrahim bu konuyla ilgili bi arastırma yapıp sana aksam dönüş yapacağım ok

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - ByRAM IŞIK - 21-05-2010 18:30 PM

Abii servisi sıkıştır, garantisi varsa mutlaka garantiye sokacaklardır, gerekirse merkezle görüş.

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - ibrahim kozan - 21-05-2010 23:02 PM

aracın garantisi dolmuş arkadaşlar öğrendim az önce Sad gidiyor şimdilik bakalım. servisteki ilgisiz elemanlara değil artık dışardan yaptırırım. kayseride tavsiye edeceğiniz bi yer var mı?

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - okan çoban - 22-05-2010 10:49 AM

hocam sen sanırım 2 sahibisin aracın anladığım kadarıyla bitmesi normalmi 10000 de de bitebilir diyolar ayanız sehir içinde surekli debriyajın üstünde olduğu için yer diye bende düsünüyorum...

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - mcv canavarı - 22-05-2010 11:56 AM

Kayseride önerebileceğim alemdar oto var- naci özkan var bu ikisi sırf renolara bakım yapıolar bence servis iyi ilgileniyolar işleri sağlam sedat tekin isimli müşteri temsilcisi var iyi birisi irtibata geç araçla ilgili bir sıkıntı olunca garantiden yaptırdığım oluyor bende kayseride oturuyorum

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - ibrahim kozan - 22-05-2010 13:08 PM

okan çoban demiş ki:hocam sen sanırım 2 sahibisin aracın anladığım kadarıyla bitmesi normalmi 10000 de de bitebilir diyolar ayanız sehir içinde surekli debriyajın üstünde olduğu için yer diye bende düsünüyorum...

hayır hayır 2. sahibi değilim. aracı sıfır aldık. öğrendim dediğimden böyle bir çıkarım yaptıysanız, babamı aradım. çünkü aracı babam kullanıyor şu an kayseride. ben de karsta kendi arabamı kullanıyorum. ne babam ne de ben asla böyle saçma bir hareket yapmayız. debriyajı en doğru şekilde kullandığıma adım gibi eminim. araçta var bir sorun :--(:

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - Ertuğrul TAKIR - 22-05-2010 23:02 PM

var bu renault grubunun balatalarında bir fırıldak ama anlamadım bende 40.000 km değiştirdim

internettede baktım renault kullanıcılarının coğu 40.000-60.000 km arası baskı balata veya baskı balata volan değişmiş

bu kadarda raslantı olmaz diyor insan

ben istanbuldayım şehir içi vs tamam ama internette öyle şeyler yazıyorki adam düzde kullnıyormuş aracı samsunda hergün çarşambaya gidip geliyormuş düz yol ne trafik var ne birşey 50.000 km de bitmiş clio symbol baskı balata dizel oda..

var bir numara ama nasıl kanıtlıcan

arac garantide bile olsa baskı balata kullanıcıya bağlı değişmez yani ücretsiz...

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - ibrahim kozan - 22-05-2010 23:04 PM

var hocam var... ya valla aslında bitmiş olduğunu da tam düşünmüyorum ama bu yukardan kavraması beni deli ediyor + ayarlanmıyor da....

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - Alp ŞENER - 23-05-2010 01:18 AM

arkadaşlar, önceki aracımız olan 2002 model clio symbolü babam 2004 senesinde 42000 kmde aldı bir bayan kullanıcı şehir içinde karşıyaka alsancak arası kullanmış ve aldığında kalışlarda titreme yapıyordu ve yukarda kavrıyordu, debriyaj teline bir ayar yapıldıktan sonra yukarda kavrama durumu bitti ve babam aracı 2.5 yıl kullanarak 88000 kmde orjinal balatasıyla sattı. şimdiki aracımızı eylül 2006da aldık. bu zamana kadar 4 seneye ve 120.000kmye dayandık bunun 80.000ini babam 40.000ini ben yaptım ve debriyajın kavrama noktası değişmesi gibi birşey başımıza gelmedi, ama şunu söylemek istiyorum biz önceki clioyu da şimdiki aracımızı da hiç şehir içinde kullanmadık. (hiç derken bir elin parmaklarını geçmez durkalk trafiğe girdiğimiz) babamın ilk sıfır arabası 1992 springdi 215.000kmde orjinal debriyaj balatası üzerindeyken sattı. yani diyeceğim o ki kullanma şekli aşınan parçaların ömrünü belirleyen etmendir. ben 100 kmde de bitirirm debriyaj balatasını 100.000kmdede, (benim eski samarada 100kmde bitirdiğim olmuştu, ama özel koşullardı + yanlış montajdı vs vs) ön fren balatalarını 110.000 bakımında benim isteğimle servis değiştirdi, (108.000de TUV muayenesinden geçecek kalınlığı vardı) ama ben 20.000de balatadeğiştiren de duydum, hepsi kullanım şeklidir, olabilir.

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - ByRAM IŞIK - 02-06-2010 10:06 AM

Gerçekten debriyaj balatalarında sıkıntı var.

Renault servisinde çalıştığın zamanlardan hatırlıyorum, 40000 ile 60000 arasında balatalar bitiyor ve araç sahibi mağdur oluyordu... bide muğla da trafik azdır...

Oldukça dikkatli kullanmaya çalışıyorum ama hayırlısı...

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - Ayhan Şentürk - 02-06-2010 21:13 PM

Debriyaj balatası garantiye girmez. Ömrü kullanıcıya göre değişir. 5000 km'de de debriyaj balatasını bitirebilirsiniz.

Debriyaj balataları sürtündüğünde ısınır ve malzemenin sürtünme katsayısı değişir yani aynı kuvvetle daha az kavramaya başlar. Balata üzerindeki ısıyı yüzeyden eriyerek atar. Yani yanık toza dönüşür. Firen balatalarında da aynı şekildedir.
Isındıkca hem performansı düşer hemde ısındıkca ömürleri dahada hızlı kısalır. Çok fazla ısıtmadan yani aşırı yarım debriyaj yapmadan kullanırsanız daha uzun ömürlü olur. Sürekli şehir içinde dur kalk yarım debriyajla kullanmak ömrünü aşırı kısaltır. Rampa çıkışlarda yarım debriyajla ağır kalkmakta kısaltır. Gazı fazla verip az patinajla kalkmak ve bir an önce kavramayı sağlamak daha iyidir.

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - CAGLAR ATMACA - 03-06-2010 10:32 AM

75 bin km de aldığım 94 model samara ile 50 bin km daha yapıp 125 bin km de iken baskı balata takımını değiştirdiğimde tamircim üzerinden çıkanın orjinal olduğunu söylemişti.Valeo marka takıp 10 bin km sonra satmıştım aracımı zaten.
Tamamen kullanıcı ile alakalı olduğunu düşünüyorum.Debriyajda ki ayak alışkanlığı vazgeçilmesi zor bi durum.

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - ByRAM IŞIK - 03-06-2010 12:06 PM

Çok iyi kullanan arkadaşlarımda var ama 40000 gibi kısa sürede bitmesi bence de tamamen kullanıcı ile alakalı değil, tabii ki istisnalar hariç..

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - Alp ŞENER - 03-06-2010 13:10 PM

montaj hatasının özellikle debriyaj ömrünü azalttığı ortada bu biliniyor eğer tam oturtulmamış bir debriyaj denk geldiyse o yüzden erken biten debriyaj sorunu olabilir...
aklıma gelen birşeyi daha söylemek istiyorum arkadaşlar, bazen servisler ve özellikle sanayi ustaları bitmeyen, bozulmayan hala sağlıklı şekilde çalışabilen bir parçayı sadece müşteri orayla ilgili bir sorun bildirdi diye değiştirmek isteyebiliyor. bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey de şu, servise girmeden önce mutlaka vaktinde değişen parçalar değil ama diğer arıza sebebi ile değişen parçaların eskilerini alın, size yenisinin kutusunun içerisinde verilmesini isteyin bu sizin hakkınız, yıllardır aynı servise gitmeme ve güvenmeme rağmen hala bu işlemi yaparım. böylece eski balatanın gerçekte ne kadar bittiğini yada değişmesi gerektiği söylenen bir parçanın durumunun ne olduğunu görebilirsiniz.
bozulmadan değiştirmek gerekli diye sanayide hergün kaç araca motor yapılıyor biliyor musunuz? tek bir yere sorup da karar vermeyin böyle zamanlarda, ayrıca servislerde hiç bir zaman bir şikayeti abartarak söylemeyin, öyle yaparsanız gerekse de gerekmese de o şikayete sebep olabilecek bir parçayı değiştirmek isteyeceklerdir.

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - ibrahim kozan - 26-08-2011 05:23 AM

(02-06-2010 10:06 AM)ByRAM IŞIK demiş ki:  Gerçekten debriyaj balatalarında sıkıntı var.

Renault servisinde çalıştığın zamanlardan hatırlıyorum, 40000 ile 60000 arasında balatalar bitiyor ve araç sahibi mağdur oluyordu... bide muğla da trafik azdır...

Oldukça dikkatli kullanmaya çalışıyorum ama hayırlısı...

aynı servistekiler gibi konuşmuşsunuz Sad adamlar dediler ki açıp bakmamız lazım anlaşılması için. yüzeyi parlaksa sizin hatanızdır. maliyeti 700 tl olur dediler. böyle bir saçmalık olabilir mi ? yüzeyi elbette parlak olacak. sonuçta sürtünüyor ve metal parlak bir maddedir

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - mcv canavarı - 26-08-2011 12:58 PM

Araba kalkışda titriyorsa bağırıp gitmiyorsa biraz fazla yakmaya başladıysa vitesler zor geçiyorsa baskı balatan bitmiş demektir bunu anlamanın yolu şudur arabayı çalıştır el frenini çek vitesi üçe tak deviri 2500 lere getir kalkarmış gibi yap yavaşca debriyajı çek eğer araba istop ediyorsa problem yok ama istop etmeyip hafifden deviri artarmış gibi yapıyorsa yani diyeceğim o ki istop ederse bir problem yok istop etmezse o zaman problem.

RE: 25.000 km dolmadan baskı balata bitti - becoca - 26-08-2011 22:11 PM

Şimdi konuyu okudumda. Trafikte bazen bende kaldırırken aracı hafif bir titreme oluyor. Bundada dikkatimi çeken su oldu.

Önümdeki araç yakınsa.

Yahut arabada 4 yolcum varsa bu başıma geliyor.

Çoğunlukla arabayı tek kullanıyorum Acaba gazı az verdiğim için mi olur bu titreme. Malum araba yuksuzken az gazla gidebilirken. diger tutlu fazla gaz iştiyor .